Platforma SELF
Baza Wiedzy Nowości

Soneta – producent oprogramowania ERP enova365

Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania ERP do zarządzania przedsiębiorstwami – enova365. Spółka powstała w 2002 roku i od tego czasu nieustannie rozwija swój produkt. Jako pierwsza w Polsce udostępniła pełny system ERP w chmurze oraz umożliwiła swoim Klientom korzystanie z niego na wielu urządzeniach (w tym tabletach i smartfonach z systemem Android). Co  ważne, aż 91% Klientów wśród dużych firm, jest zadowolonych z użytkowania oprogramowania enova365.

Historia firmy

Spółka powstała w 2002 roku szybko zdobywając uznanie tysięcy użytkowników. W 2007 roku Soneta zanotowała ponad 50% dynamikę sprzedaży w stosunku do roku wcześniejszego i zdecydowała się na niemal dwukrotny wzrost zatrudnienia. Od tego czasu firma notuje stały wzrost obrotów rzędu 20%. Z powodzeniem spełnia rosnące oczekiwania Klientów, w oparciu o nowe technologie gwarantuje terminowe dostosowanie do dynamicznie zmieniających się przepisów prawa.

W 2013 roku firma podjęła decyzje o rozbudowie dotychczasowego, okienkowego systemu ERP enova, w kierunku mobilnym i chmurowym, udostępniając swoim Klientom platformę enova365 z interfejsem przeglądarkowy obsługującym HTML5. Wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom i potrzebom Użytkowników enova365, firma zdecydowała się rozwijać system także dla urządzeń dotykowych. W 2014 roku Soneta została nagrodzona przez Microsoft tytułem Partnera roku w kategorii „Aplikacja”. W tym samym roku ujednolicono nazewnictwo systemu na enova365, zarówno dla wersji okienkowej jak i przeglądarkowej. Od 2017 roku system dostępny jest na urządzeniach z systemem Android. W 2020 system został doceniony jako najlepszy ERP w chmurze.

Misja i wizja

Misją spółki Soneta jest utrzymywanie pozycji lidera wśród najchętniej wybieranych dostawców rozwiązań informatycznych w Polsce. Badanie satysfakcji Klientów pokazało, że aż 91% Użytkowników wśród dużych firm, jest zadowolonych z enova365. Wszystko dzięki temu, że Soneta to nie tylko godny zaufania producent, ale także doradca biznesowy. Celem firmy jest pomoc oraz prowadzenie Klientów i Partnerów w kierunku rozwoju i automatyzacji biznesu przez wdrażanie nowych technologii. Ważnym aspektem jest partnerstwo w strategii biznesowej, a także w relacjach z Klientami, Pracownikami oraz Kontrahentami.

Najważniejsze dla nas było skonstruowanie systemu, który spełniając najwyższe normy branżowe tj. bezpieczeństwo biznesowe, stabilność producenta oraz szybką reakcję na zmiany w przepisach – jednocześnie będzie zawierał w sobie potencjał rozwojowy i ułatwiał codzienną pracę przedsiębiorcom – mówi Robert Czuła, Prezes Zarządu Soneta.

Nagrody i wyróżnienia

Nieustanne dążenie spółki Soneta do tworzenia oryginalnych i nowoczesnych rozwiązań potwierdzają m.in. certyfikat Innowacja Roku (2011, 2014) oraz Jakość Roku (2011, 2014). Wśród wielu nagród uzyskanych przez krakowską firmę software’ową znalazły się: wyróżnienie w konkursie Microsoft Aplikacja Roku (Oprogramowanie do Zarządzania), nagroda Grand Prix CRM, Leader IT w kategoriach ERP (2016 i 2017) i BPM (2018), czy Diamenty Forbes (2016, 2017, 2020). W 2019 roku rozwiązania spółki Soneta zostały nagrodzone Polską Nagrodą Innowacyjności. W 2020 roku system enova365 dostał nagrodę dla najlepszego systemu ERP/CRM w chmurze.

W 2013 roku Soneta odebrała Certyfikat Wiarygodności Biznesowej, przyznawany przez znaną międzynarodową wywiadownię gospodarczą – D&B Poland. Ten honorowany na całym świecie certyfikat potwierdza, że firma znajduje się w bardzo dobrej kondycji finansowej oraz jest wiarygodnym partnerem biznesowym. W 2014 Soneta uzyskała tytuł Rzetelnej Firmy oraz została wyróżniona w plebiscycie „Równo-Ważni” organizowanym przez Telewizję Polską S.A. Oddział Terenowy w Szczecinie, za wprowadzanie strategii równościowych w firmie.

Soneta zajmuje rokrocznie wysokie miejsca w raporcie TOP200 publikowanych przez Computerworld. W edycji 2020 osiągnęła wzrosty aż w 15 kategoriach np. w rankingu rozwiązań chmurowych czy największych firm informatycznych działających w Polsce. Wzrosty dotyczą także coraz większej ilości rozwiązań branżowych.

Autoryzowani Partnerzy i Klienci

Firma działa w oparciu o sieć ponad 250 Autoryzowanych Partnerów na terenie całej Polski. Są oni odpowiedzialni za sprzedaż oraz wdrożenie oprogramowania enova365. Pomagają także Klientom w dostępie do kompleksowych rozwiązań biznesowych. Aktualnie z systemu enova365 korzysta ponad 16 000 organizacji, wśród nich znalazły się takie firmy i instytucje jak: FCA Sp. z o.o., Stena Line, Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko, Krośnieńskie Huty Szkła „KROSNO”, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Stowarzyszenie WIOSNA. Najwyższej jakości systemu enova365 dowodzi również fakt, że od 2009 roku korzysta z niego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Zaangażowanie społeczne

Soneta jest firmą odpowiedzialną społecznie, kierującą się w swoich działaniach zasadami etyki zawodowej oraz dbałością o otoczenie i środowisko naturalne. Od wielu lat podejmuje działania na rzecz potrzebujących, czynnie wspierając wiele organizacji pozarządowych, m.in.: Stowarzyszenie WIOSNA (w tym inicjatywę Szlachetna Paczka), Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko, Toruńską Agendę Kulturalną. W 2017 roku firma była Finalistą Dobroczyńcy Roku w kategorii: Nowe technologie w społecznym zaangażowaniu.

Inicjatywy biznesowe: Księgowi Przyszłości i Biznes Trendy

Spółka organizuje inicjatywy, w ramach których edukuje społeczności biznesowe. Dla obecnych, ale też potencjalnych Klientów redaguje liczne ebooki dotyczące zmian w prawie oraz organizuje webinaria, wyjaśniające zawiłe zagadnienia. Od 2013 roku Soneta, wspólnie ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce, prowadzi projekt Księgowi Przyszłości. Jego celem jest promocja wysokich standardów pracy, w tym stosowanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych, współpracy pomiędzy pracownikami oraz zmiana wizerunku współczesnego księgowego. Do tej pory zorganizowane zostały trzy edycje konkursu z wiedzy o rachunkowści oraz liczne konferencje i debaty. Społecznośc portalu www.ksiegowiprzyszlosci.pl liczy prawie 9 500 Użytkowników.

Równocześnie firma prowadzi projekt Biznes Trendy. W 2015 roku powstała Akademia Biznes Trendy będąca wspólnym przedsięwzięciem spółki Soneta oraz firm Microsoft i Intel. Do tej pory odbyły się trzy cykle konferencji w całej Polsce, podczas których eksperci i przedsiębiorcy spotykali się i dzielili wiedzą oraz doświadczeniami. Widząc zapotrzebowanie na wymianę informacji, Soneta uruchomiła pod adresem www.biznestrendy.eu bloga, który gromadzi dotychczasową wiedzę oraz na bieżąco reaguje na zmieniające się trendy w obszarach zarządzania, sprzedaży, HR i finansów oraz marketingu w biznesie. Na łamach portalu prezentowane są najciekawsze trendy dominujące we współczesnym, cyfrowym biznesie i wiedza o zarządzaniu organizacją.

Fundusze Europejskie

Spółka stawia na innowacyjność i inwestuje w procesy badań i rozwoju. Soneta otrzymała ze środków Unii Europejskiej dofinansowanie w czterech projektach rozwojowych. Zrealizowane projekty dotyczą standaryzacji wytwarzania dedykowanych rozwiązań biznesowych, architektury informacji, lokalizacji na język angielski wybranych modułów. Czwarty z projektów, przypadający na lata 2020-2022, obejmuje prace badawczo-rozwojowe nad nowymi produktami i technologiami.