Korekta składek PPK - Rezygnacja

Zgodnie z wytycznymi PFR, składek PPK nie należy przekazywać za pracownika od dnia złożenia rezygnacji. Jeżeli pracownik złoży rezygnację po naliczeniu wypłaty, ale przed wysłaniem deklaracji do instytucji finansowej oraz zapłaty składek PPK, to tych składek nie należy przekazywać. Wpłaty składek PPK są przekazywane do 15 dnia kolejnego miesiąca. W związku z powyższym będą zdarzały się sytuacje, gdzie na wypłacie pracownika zostaną pobrane składki PPK, natomiast pracownik zrezygnuje po wypłacie, a jeszcze przed przekazaniem tych składek do instytucji.

W opisanym przypadku w enova365 po zaznaczeniu rezygnacji w kartotece pracownika, użytkownik nie nalicza korekty wypłaty. Na podstawie naliczonych składek na wypłacie oraz wprowadzonej daty rezygnacji, w czasie naliczania deklaracji Rozliczenie składek PPK, deklaracja dla takiej osoby zostanie oznaczona jako niepodlegająca przekazaniu. Następnie na podstawie takiej deklaracji, na kolejnej wypłacie pracownika zostanie rozliczony automatycznie zwrot składek dla pracownika.

Poniżej zostaną zaprezentowane dwa przykładowe naliczenia ilustrujące taką sytuację, gdzie jeden przykład będzie z rozliczeniem przychodu od PPK na podstawie deklaracji, a drugie z rozliczeniem przychodu PPK od razu na wypłacie. W enova365 można zdecydować czy podatek od składki PPK jest rozliczany od razu na wypłacie w momencie naliczania składek PPK (wtedy składki musza być przekazane do instytucji finansowej w tym samym miesiącu co wypłata), bądź dopiero na podstawie deklaracji Rozliczenie składek PPK ( przychód zostanie rozliczony w miesiącu zapłaty składek do instytucji - standardowe ustawienie).

Przykład 1. Rezygnacja po wypłacie (podatek od PPK na podstawie deklaracji)

Pracownik zatrudniony 2019-01-01..., na pełen etat, wynagradzany stawką miesięczną 5000 zł. Do PPK należy od 1 stycznia 2020 roku. Podatek od składki PPK finansowanej przez Pracodawcę jest płacony na podstawie deklaracji Rozliczenie składek PPK, czyli w miesiącu przekazania składek do instytucji finansowej (standardowe ustawienie programu). Pracownik miał naliczoną wypłatę w dniu 27 września 2020 ze składkami PPK. Składki do instytucji finansowej z tej wypłaty powinny być przekazane do 15 października 2020.

Wypłata ze składkami PPK

Po wypłacie, natomiast przed naliczeniem deklaracji Rozliczenie składek PPK pracownik złożył rezygnację z PPK w dniu 1 października 2020. W kartotece pracownika poprzez aktualizację na dzień 1 października 2020 została wprowadzona informacja na zakładce PPK/Ogólne rezygnacja z datą 1 października 2020.

W dniu 15 października 2020 została naliczona deklaracja Rozliczenie składek PPK za miesiąc wrzesień 2020. W związku z wprowadzoną datą rezygnacji z PPK przez pracownika z datą wcześniejsza niż deklaracja Rozliczenie składek PPK, deklaracja składkowa automatycznie została oznaczona jako niepodlegająca wysłaniu, czyli parametr Przekaż składkę został ustawiony na NIE, a w polu Przyczyna nie przekazania składki została uzupełniona Rezygnacja przed przekazaniem składki.

Deklaracja niepodlegająca przekazaniu

Składki za tego pracownika nie zostaną wysłane do instytucji finansowej, w exportowanym pliku xml bądź ppk nie będzie tego pracownika.

Na podstawie tak naliczonej deklaracji, jeżeli parametr Przekaż składkę jest ustawiony na NIE, to na wypłacie pracownika za miesiąc październik w dniu 30 października zostaną naliczone elementy zwrotów:

Zwrot składki PPK

Przykład 2. Rezygnacja po wypłacie (podatek od PPK naliczany na tej samej wypłacie co składka)

Pracownik zatrudniony 2019-01-01..., na pełen etat, wynagradzany stawką miesięczną 5000 zł. Do PPK należy od 1 stycznia 2020 roku. Podatek od składki PPK finansowanej przez Pracodawcę jest naliczany na tej samej wypłacie co składki PPK (składki płacone w tym samym miesiącu, w Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Płace/PPK parametr Naliczanie wg daty wypłaty na TAK). Pracownik miał naliczoną wypłatę w dniu 10 listopada 2020 za miesiąc październik 2020 ze składkami PPK. Składki do instytucji finansowej z tej wypłaty powinny być przekazane do 15 grudnia 2020.

Wypłata wraz z przychodem od PPK

Po wypłacie pracownik złożył rezygnację w dniu 23 listopada 2020. Została wykonana aktualizacja kartoteki pracownika na dzień 23 listopada 2020 i zaznaczona data rezygnacji na zakładce PPK/Ogólne.

W dniu 27 listopada 2020 została naliczona deklaracja Rozliczenie składek PPK za miesiąc listopad 2020. W związku z wprowadzoną datą rezygnacji z PPK przez pracownika z datą wcześniejsza niż deklaracja Rozliczenie składek PPK, deklaracja składkowa automatycznie została oznaczona jako niepodlegająca wysłaniu, czyli parametr Przekaż składkę został ustawiony na NIE, a w polu Przyczyna nie przekazania składki została uzupełniona Rezygnacja przed przekazaniem składki.

Deklaracja niepodlegająca wysłaniu

Składki za tę osobę nie zostaną wysłane, a na podstawie tak naliczonej deklaracji na kolejnej wypłacie pracownika automatycznie zostanie rozliczony zwrot składek PPK dla pracownika i zwrot podatku od PPK.

Na wypłacie pracownika za miesiąc listopad 2020 zostaną naliczone elementy:

Zwrot składek i podatku