Konfiguracja
W konfiguracji programu (Narzędzia/Opcje/Ogólne/Jednolity plik kontrolny) znajdują się definicje struktury i zawartości plików JPK.
Definicje plików JPK zostały zbudowane w oparciu o strukturę komunikatów EDI. Opis EDI znajduje się tutaj.
W standardzie dodano gotowe definicje dla: JPK_FA (Faktury VAT), JPK_MAG (Magazyn), JPK_KR (Księgi rachunkowe), JPK_WB (Wyciąg bankowy), JPK_VAT (Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT), JPK_V7M (Ewidencja zakupu i sprzedaży oraz dane deklaracyjne miesięcznie), JPK_V7K (Ewidencja zakupu i sprzedaży oraz dane deklaracyjne kwartalnie), JPK_PKPIR (Podatkowa księga przychodów i rozchodów), JPK_EWP (Ewidencja przychodów). Są one zgodne z aktualnymi schematami udostępnionymi na stronie Ministerstwa Finansów.

JPK - konfiguracja
Istotną kwestią jest określenie sposobu przechowywania plików JPK w sekcji Foldery. Dostępne są dwa ustawienia:
Pliki JPK przechowywane w bazie danych - parametr ten należy zaznaczyć jeżeli generowane pliki mają być przechowywane w bazie danych. Dla nowych baz danych jest to domyślne ustawienie.
Domyślna lokalizacja plików JPK - pole jest aktywne, jeżeli parametr Pliki JPK przechowywane w bazie danych jest ustawiony na "Nie". W polu tym wskazuje się ścieżkę na dysku, gdzie mają być zapisywane wygenerowane pliki xml. W momencie wysyłki plików JPK we wskazanym folderze tworzony jest podkatalog z plikami przetwarzanymi. W przypadku interfejsu okienkowego wskazana ścieżka określa lokalizację na dysku lokalnym, dla interfejsu przeglądarkowego lokalizacja wskazana w konfiguracji jest to lokalizacja na komputerze, na którym zainstalowany został serwer.
Aby nieupoważnione osoby nie miały dostępu do plików JPK zapisanych na dysku należy wcześniej odpowiednio zablokować katalog, do którego eksportowane są pliki.
Podpisywanie plików JPK - tryb podpisywania
Przed rozpoczęciem generowania JPK należy wskazać podpis z jakiego użytkownik będzie korzystał podczas wysyłki JPK. JPK może zostać podpisane na jeden z trzech sposobów:
-
W aplikacji - podpis kwalifikowany - odbywa się w oparciu o certyfikat kwalifikowany.
-
W aplikacji - podpis nieweryfikowany (bramka mikro) - realizowany jest w oparciu o dane autoryzujące (wielkość przychodu/dochodu). Plik wysyłany jest do bramki mikro, na którą wysyłka będzie możliwa najprawdopodobniej do dnia 01.04.2020.
-
W aplikacji - podpis nieweryfikowany (bramka standard) - realizowany jest w oparciu o dane autoryzujące (wielkość przychodu/dochodu). Plik wysyłany jest do bramki standardowej, dla której wysyłka zostanie uruchomiona po zamknięciu bramki mikro.
- Zewnętrznie - Profil Zaufany - opcja pozwalająca na podpisanie JPK za pomocą Profilu Zaufanego, a następnie wysłanie podpisanego pliku z poziomu enova365.
Bramka MF (konfiguracja proxy oraz dodatkowego serwera wspólne z eDeklaracjami):
- Bramka MF do wysłania plików JPK - należy określić czy pliki mają być wysłane do bramki Testowej czy Oficjalnej.
- Zarejestrowany adres bramki MF - wskazuje adres bramki Ministerstwa Finansów.
- Transmisja przez bramkę proxy - umożliwia wysyłkę JPK za pośrednictwem serwera proxy. Adres serwera, nazwę użytkownika oraz hasło należy wprowadzić w części dotyczącej eDeklaracji (Narzędzia/Opcje/Ogólne/eDeklaracje: Konfiguracja komunikacji z bramką Ministerstwa Finansów (eDeklaracje, JPK));
- Podpisywanie za pośrednictwem dodatkowego serwera - dotyczy wyłącznie podpisywania JPK w pracy terminalowej, w sytuacji gdy podpis użytkownika zainstalowany jest lokalnie. W takim wypadku podpisywanie odbywa się dzięki dodatkowemu serwisowi kolejek Systemowe/Ustawienia/Ustawienia dodatkowe dla pracy z serwisem terminali. Dodatkowo wymagana jest również instalacja helpera. Zaznaczenie parametru powoduje równoczesne zaznaczenie go w części dotyczącej konfiguracji eDeklaracji.
Zaawansowane
-
Pokazuj zakładki techniczne - zakładki pokazujące pliki opisujące wysyłkę oraz informację zwrotną z bramki.
-
Weryfikuj podpis na bramce testowej - parametr umożliwiający sprawdzenie poprawności podpisu kwalifikowanego w trakcie wysyłki na bramkę testową.
Definicje plików JPK
Standardowe definicje wraz z kolejnymi wersjami programu są na bieżąco aktualizowane, zgodnie ze specyfikacją ministerstwa.
W przypadku, gdyby Ministerstwo Finansów rozszerzyło dotychczasową strukturę plików lub dodało nowy plik, z tego poziomu istnieje możliwość zmiany struktury poprzez ich edycję, kopiowanie plików lub dodanie nowych plików poprzez wybór Nowy (Definicja JPK). W oknie definicji xml należy określić odpowiednie parametry w sekcji Ogólne, a w sekcji Elementy wzorca należy określić kolejne elementy definicji pliku, na podstawie wzorca z MF.

Definicja JPK
Poprawność kodu definicji można zweryfikować poprzez przycisk Sprawdź kod. Czynność ta sprawdza jedynie poprawność użytego kodu, a nie zgodność pliku ze schematem MF.
Aby pliki zostały wygenerowanie poprawnie niezbędne jest uzupełnienie kodu Urzędu Skarbowego (Kontrahenci i Urzędy/Urzędy Skarbowe/urząd/Ogólne- Kod US)
Dla osób nieupoważnionych istnieje możliwość zablokowania listy Jednolitych Plików Kontrolnych. Aby zablokować widoczność listy należy na konkretnej roli odebrać prawo do listy JPK (Inne/Foldery/Ewidencja dokumentów/Jednolite pliki kontrolne).
JPK w Azure
W przypadku plików JPK, które mają być przechowywane w storage Azurowym, oddzielnym dla każdego klienta, w konfiguracji programu (Ogólne/Jednolity plik kontrolny) pole Generowanie plików JPK należy pozostawić puste lub wpisać nazwę folderu. Wpisanie nazwy folderu spowoduje założenie folderu na storage-u. Nie należy w tym miejscu wprowadzać ścieżek w postaci: C:\Nazwa_folderu.